פינלנד ושכנותיה

טיול בעונת הסתיו
15 ימים
טיול משפחתי

ארוך!!! ראו הוזהרתם! לאלו, שהיעד לא מדבר אליהם, מומלץ לקרוא לפני השינה...

זו תהיה קלישאה לכתוב, שזהו טיול מסוג אחר, אבל...זהו טיול מסוג אחר!

אז יצאנו ביום האחרון של החופש הגדול לטיול במשך 14 לילות עם שלושה ילדים בני 11,8 וכמעט 4 ליעד פחות מוכר ומתוייר לישראלים (בקושי מצאתי חומר בעברית) ובו 4 מדינות: אסטוניה, שבדיה, פינלנד ולטביה. וזהו המסלול:

יום 1

טיסת וויז אייר לריגה, שהוזמנה כשנה מראש, 90$ לכרטיס. שלוש מזוודות ובחירת מקומות ייקרו את הכרטיסים פי 2...למרות, שהמחיר עדיין סביר, היום כבר לא הייתי עושה זאת, כמובן, ומסתפקת בטרולי ובמכונות כביסה. גם הייתי מתגברת על הגעגוע לבעל וילד או שניים במשך 4 שעות טיסה..

מיד עם ההגעה לריגה נסענו לתחנה המרכזית ומשם אוטובוס לטלין. 4 שעות נסיעה. אל(!!!) תנסו את זה בבית! חשבנו, שירדמו, זה לא קרה...כ 12€ לאדם.

שכרנו דירה ממש במרכז העיר העתיקה דרך בוקינג, פה נשאר 3 לילות הבאים.

יום 2

אסטוניה.

כן, יש מדינה כזו...ולא, בעלי היקר, התושבים אינם נקראים אסטונאוטים (כך קראו להם פעם בארץ נהדרת).

טלין, זו עיר נמל ,מאוד עתיקה, שלא ניזוקה במלחמות ומדהימה ביופייה. כאן נולדתי. העיר קטנה, יחסית, ונוחה לטיול, אפשר למצות אותה תוך יומיים. לקחנו סיור מודרך עם בחור ישראלי שגר שם, דובר עברית ורוסית. העיר שופעת במיתוסים, סיפורים ואגדות מרגשות(שבחלקן, מאמינה עד היום) המדריך היה נהדר! סיפר לילדים המון סיפורים גם על העיר וגם על הילדים המקומיים ובתי ספר, הם ממש ממש התלהבו. ממליצה עליו בחום.(אלכס 37255508982+). אחר הצהריים הלכנו לפארק kadriorg,

הפארק הזה והעיר העתיקה, זה, בעצם, מה שחשוב לראות בעיר. בפארק לונה פארק קטן לילדים, נפגשתי עם חברת ילדות ובתה, היה מרגש נורא!

יום 3

טלין, המשך.

יום נוסטלגי ומרגש בשבילי, פחות מעניין בשבילכם. לקחתי את כולם לבית בו נולדתי, לחצר שלי, וכל סיפוריי, קיבלו פנים. הלכנו לבית הספר, ראינו את המגדלור (עיר נמל) בצהריים שוב מפגש עם חברה וטיול בעיר העתיקה, שבמהלכו נכנסנו למוזיאון ילדים, כמו מדעטק אינטראקטיבי, אבל כולו קשור לגוף האדם. משעמם, למות! הילדים, נהנו ממש.. לא יודעת ממה בדיוק...לא שואלת שאלות אם אין תלונות! (Tervishoiumuuseum)

יום 4

הפלגה לפינלנד.

לקראת השעה 13:30 הגענו לנמל ועלינו למעבורת להלסינקי. שייט שעתיים כולל ארוחת צהריים, בופה, עלה לכולנו 170€. הבופה, ממש חוויה קולינארית! וככול שאתה רוסי יותר, כך החוויה עוצמתית יותר, עולם שלם של דגים מלוחים מכל הסוגים והמינים ומאכלי ים...במעבורת ענקית ומרשימה. מעבורת חברת Tallinnk.

הפלגה לשבדיה.

מיד עם הגעתנו להלסינקי, לקחנו מונית לנמל אחר שם עלינו לשייט של שני לילות לסטוקהולם. שני לילות, שתי ארוחות ערב ושתי ארוחות בוקר עלה לכולנו 360€. שווה כל שקל! חברת Viking line. חדר מאוד קטן עם חלון ושתי מיטות קומותיים, שירותים ומקלחת. הנופים בדרך, עוצרי נשימה! על אוניה יש קזינו, דיוטי פרי, משחקיה, סאונה, חדרי משחקי מחשב ועוד הכל מהכל. מאוווווד חוויתי!

יום 5

שטוקהולם, שבדיה

בשעה 10:00 הגענו לסטוקהולם. הפעם, לא הייתה לנו תוכנית מיוחדת יש לנו כ 6- 7 שעות. ממש ביציאה מהאוניה, עמד בחור דובר רוסית והציע סיור מודרך בעיר, מיד הצטרפנו, אנחנו ועוד משפחה מרוסיה עם שני ילדים. ( המדריך, אלכסיי +46721974152) גם הסיור הזה היה מוצלח ביותר, הוא עלה 60€ לכולנו, סתם להשוואה , סיור בעברית בטאלין עלה לנו 140€...במהלך הסיור, הפלגנו לאי של המלך, אנדרטת לזכרו של ראול ולנברג, שהציל כעשרת אלפים יהודים. הסיפור מאוד נגע בבכור שלי שעשה על כך עבודה לאחר מכן. עשינו סיבוב בחשמלית ומאחר והיו 5 ילדים, נכנסנו למוזיאון ילדים עפ"י סיפוריה של אסטריד לינדגרן (בילבי, קרלסון) ועוד כל מיני דמויות מאגדות עם. שם המוזיאון Junibacken המחיר סביב 15-17€ לאדם. במהלך הסיור במוזיאון, שבחלקו אינטראקטיבי, עלינו לקרונות מעופפים בחושך, וריחפנו מעל מיניאטורות מדהימות ומושקעת מאוד של אגדות ילדים, מלווה בסיפורי עם תוך כדי. תרגמתי לילדיי והזדעזעתי! סיפורים נוראיים!!!(אחים גרים, פראיירים לאומת אגדות עם השבדיות) לא פלא, שפה נולדו ספרים כמו "נערה עם קעקוע של דרקון"....מפוחדים ומבועתים המשכנו בסיור, ולאט לאט חזרנו לעצמינו, אך תמימותי נעלמה לעד בעקבות סיפורים אלו!(לדוגמא, שני אחים שנלחמו בדרקון, ואז בגלל האש, אחד מהם נהיה נכה ולא יכל לזוז, אז התאבדו האחים והגיעו לעולם טוב יותר, לציין, כי אחים אלו, כבר מתו בסיפור קודם מוות נורא אחר)..ושוב, ילדיי נהנו מאוווד והמשיכו לדבר על הסיפורים עוד ועוד. סיימנו את הסיור בעיר העתיקה ציורית יפיפייה ורצנו ריצה קלה חזרה לספינה ללילה נוסף.

יום 6

פינלנד.

בשעה עשר בבוקר, הגענו לנמל בהלסינקי, נסענו לאסוף את הרכב ששכרנו מראש דרך סקיי סקאנר (כ 1000 ש"ח לשמונה ימים), נכנסנו לקניות בסופר המשכנו לדירה נוספת שלנו, בה נהיה 7 לילות. הדירה, יותר נכון, הבקתה, נמצאת ביער, בסמוך לשמורת הטבע nuuksio, בקתת עץ על האגם, עם סירה פרטית וסאונה, שני חדרי שינה וסלון. הבקתות מרוחקות מאוד אחת מהשנייה, והטבע...אין שום דרך לתאר, ראו תמונות. הבקתה במרחק כ 40 דקות מהלסינקי( בגוגל hawkhil nature, vila eino)

המארחת, אנו, באה להסביר לנו על תפעול הבית. בין היתר, הראתה לנו חיות שמסתובבות פה, כששאלתי על דובים, שהיו בתמונות, אמרה, שזה רק אם יהיה לנו מזל

התפללתי בשקט, שלא יהיה מזל. הסבירה לנו על מסלולי טיולים לא מתוירים, ודאגה להדגיש לאן כדאי ללכת, כדי לא לפגוש אנשים....חמודה! קיבלתי ממנה ח"ח על פטריה, שזכרתי מילדותי, שמותר לאכול. הראתה נחשים ושורה שלמה של חרקים באזור, שבעקבות עקיצתם, חייבים לפנות לרופא ועוד כל מיני, והלכה.

יצאנו מיד ללקט פטריות, ובערב טיגנו ואכלנו אותן, בתקווה, שהן באמת אכילות. הניסוי עבר בשלום.

יום 7

סיור ביער, הלסינקי ושייט 

התעוררתי מוקדם בבוקר ורצתי לתפוס את הזריחה, אך נראה, שנפגוש את השמש בפעם הבאה ,כבר כשנחזור לארץ...קמנו בעצלתיים מוכנים לטיול עליו המליצה אנו, במטרה לא לפגוש אנשים. אנשים, אמנם, לא פגשנו, אבל פגשנו נחש ארסי, אנו התרגשה מהתמונה, ששלחתי לה ואמרה שזה ,באמת, נדיר (אנחנו, פחות)...אחרי שיטוט ביער במסלול אותו סימנו עם סימני דרך המארחים שלנו, חזרנו לנסות את מזלנו בסירת משוטים. אנו הביאה שלוש חגורות הצלה לילדים ואמרה שהמים 17 מעלות, אז לא נורא אם נתהפך.. הילדים התרגשו בטירוף! גם יצאה אלינו השמש (כנגד כל הסיכויים).

ארוחת צהריים בחצר של הבקתה ונסיעה להלסינקי.


העיר לא מרשימה...כולה נהרסה במלחמה ונבנתה מחדש, נחמד ולא יותר מזה. משם המשכנו במעבורת לאי soumenlinna, בה מבצר, תותחים ועוד.

כרבע שעה במעבורת. זוהי שכונה של הלסינקי, שבעצם, ממנה התחילה העיר. הסתובבו שם קצת, ירוק ויפה, לחלק העיקרי לא הספקנו להגיע בגלל כל מיני בעיות טכניות הקשורות לעייפות, אולי נחזור בהמשך.

הילדים מתעלפים לפני שנשכבים על הכרית ואנחנו החלטנו לחנוך את הסאונה, בהחלט מוסיף לחוויה הנורדית.

יום 8

סדנת בישול, גן חיות והלסינקי לילית.

בעקבות חוויה ממש טובה במדינה אחרת, גם הפעם החלטנו ללכת לסדנת בישול אצל מארחת מקומית. הזמנו סדנא של 3 שעות בהכנה ארוחה מסורתית, נורדית, דרך האתר "eat with "

גם הפעם זה היה ממש ממש מוצלח! הכנו ארוחה שלמה ושני קינוחים, אותה אכלנו בסוף ביחד. זה היה בעיר סמוכה Espoo. חוויה מאוד אותנטית ומיוחדת.

לאחר הארוחה, המארחת שלנו לקחה אותנו לחצר בית ספר, לפרוק אנרגיות. חזרנו לבקתה שלנו למנוחה קצרה והמשכנו לגן חיות.

גן חיות נמצא על אי, אליו מגיעים במעבורת כעשר דקות מהלסינקי. גן חיות מאוד יפה, ירוק, רק חבל שלא ראינו חיות...ראינו אולי 10 מהן, כששלוש מזה לא מוגדרות, ראיתי כאלו רק בתמונות והייתי בטוחה שכבר נכחדו. כניסה עלתה 60€ למשפחה, מעבורת 14€, גלידות 17€ וחניה 28€. לא ממליצה. לא שווה את הכסף. בדרך חזרה בהלסינקי נקלענו לתערוכת מכוניות אספנות, לצלילי להקת רוק ואווירה ממש נהדרת, בחושך, הלסינקי נראתה לי ממש שונה מיום קודם. כנראה, שלוקח זמן להתאהב בה.

יום 9

לונה פארק.

יום שהוקדש כולו ללונה פארק Linnanmaki. הכניסה חופשית וישנם כמה מתקנים חינמיים, צמיד לכניסה לכל המתקנים עולה 39€ לאדם גם לילד. לונה פארק מאוד מוצלח, עם המון מתקנים לכל הגילאים, ממש צפוף(במובן הטוב) , אין הליכה ממושכת בין מתקן למתקן, למרות שהיה יום חופש, לא עמדנו באף מתקן מעל 5 דקות.


אנו אמרה לקפוץ לאגם אחרי סאונה...ואם אנו אומרת, אנו יודעת...קפצנו למים...אנו אמרה 17 מעלות המים, הרגיש מינוס 5. חוויה מטורפת! חייבים לנסות לפחות פעם בחיים. אימצנו את זה לשגרה יומית פה, "ברומא תנהג כרומאי".

10

פארק חבלים, ערב ראש השנה

פארק חבלים Huippu, שנמצא בעיר Espoo, כ 40 דקות נסיעה. פארק מדהים! מאוווד מקפידים על בטיחות, ארבע רמות קושי, מחולק לפי צבעים כמו בסקי, ירוק, הכי קל, כחול, אדום ושחור. מעל 140 ס"מ אפשר לעשות את כל הרמות. המחיר הוא 25€, בלי הגבלת זמן, בין 100-120 ס"מ, 12€. הכוונה הייתה "לשחרר את ווילי" כפול 3 ולנוח ביער המרהיב הזה, אך הסתבר, שהקטן חייב ליווי. מי שלא ניסה את זה לפני, גם אל תנסו! פחד מוות!!! לא ברור, מי מאתנו היה חייב ליווי, לא הקטן, בטוח! לקח כשעה להסדיר את הדופק, ואז גם חזרה הנשימה..(ואני מדברת על מסלול הקל ביותר) הילדים, במקביל, לא הפסיקו לתפס כל פעם גבוה יותר ויותר כולל אופניים בגובה כ 7 מטר, גם הקטן, בליווי אחיו. לא ברור איך הם אוהבים את זה!!! לחובבי הז'אנר, ממש אתר חובה.

בדרך חזרה, מול חניה הגדולה עצרנו במגרש משחקים ענק בנושא angry beards, הילדים, ממש משחקים, לא ראיתי אף חטיף, יש מה ללמוד מהם.

ערב ראש השנה בילינו ליד מדורה, גיפילטע פיש נדחה לל"ג בעומר.

11

מסלול בשמורת הטבע.

שמורת הטבע Nuuksio , לא לפספס! אתר חובה, בעיניי. התחלנו את המסלול הסגול ביער סבוך ומדהים, בדרך לקטנו פטריות, נזכרתי בשיעורי יער מכיתה ג', גדלתי באסטוניה, אותו טבע. כמובן, שוב היינו לבד, המסלול מוביל לאגם נוסף עם עוד נוף עוצר נשימה. טיילנו כארבע שעות, כ"כ יפה ומיוחד, שאפילו הקטן לא התלונן. באמצע הדרך עצרנו לפיקניק.

העיר פורבו.

חזרנו הביתה, עפ"י דרישת הקהל יצאנו לסיבוב נוסף עם הסירה והמשכנו לעיר Porvoo. אמנם, המליצו לנו לנסוע לשם בבוקר, אבל לא הזדמן עד כה. העיר ממאה ה 13, אחת העתיקות בפינלנד. כשהגענו, היה אפור וקודר. רוח חזקה וטפטוף גשם. הגענו לעיר העתיקה, בתי עץ בכל הצבעים, היינו לבד, מזג האוויר לגמרי הוסיף לאווירה ה"קריפית"- העיירה מדהימה ביופייה! הרגשה שנכנסנו לעיר רפאים. לאחר סיבוב בעיר העתיקה, נכנסנו להתחמם במסעדה "Rofoelo's steak house ", ממליצה בחום! האוכל מאוד טעים ומחירים לגמרי סבירים, כמו בארץ. חזרנו הביתה לקראת 23:00

12

פארק מים.

זה היום הראשון, שמהבוקר עד הערב ירד גשם, אז נסענו לפארק מים flamingo spa מקום גדול ומרווח, לא מגוון במיוחד, ארבע מגלשות, מרחב גדול לקטנים, הכול מאוד נקי, מטופח, ושוב, בטיחותי מאוד. במהלך היום, במצטבר היו שם אולי 20 אנשים. ריק לגמרי! הילדים לא רצו לעזוב. 10€ לילד, 15€ מבוגר. ארוחת צהריים בסגנון מקדונלדס לכל המשפחה 150 שח (בארץ, זה יותר). אם אתם באזור, תלכו ל Serena, זו הייתה התוכנית המקורית, אך הם סגורים לשיפוצים. Serena מרשימה הרבה יותר. אבל גם יקרה כמעט פי שתיים. בילינו שם יום שלם בקושי הצלחנו להוציא אותם משם ונסענו לארוז, מחר בבוקר עוזבים את פינלנד וממשיכים ללטביה.

אתגר הקפיצה לאגם הקפוא לאחר סאונה, היה מלווה היום בגשם זלעפות.

פינלנד...

13

לטביה, ריגה.

טיסת בוקר לריגה, תחנה אחרונה שלנו בטיול, פה נשהה שני לילות. שכרנו דירה ממש במרכז העיר דרך Airbnb, מבנה ישן, אך דירה יפה, נקיה ומרווחת. הגענו לריגה ב 12:00, שמנו דברים והמשכנו למפעל שוקולד Laima, בו הזמנו סיור וסדנא מראש. היינו עם עוד משפחה אחת, הבנתי שבקיץ זה המוני. סיור מרתק (לא עבור הילדים, אבל גם לנו מגיע) על תולדות השוקולד והחברה עם הדגמות וטעימות, ואז יש קטע אינטראקטיבי של תמונות וסרטונים, פה מתעוררים הילדים ומיד לאחר מכן סדנא מקסימה ומתוקה, בעיקר. מבוגר 17€, ילד 15€. ילד בגיל בית ספר.

מסעדת האבירים.

משם הלכנו כחצי שעה למרכז העיר, עצרנו בדרך לפארק שעשועים קטן עם טרמפולינות ועוד, בדרכנו למסעדה בעיר העתיקה Rozengrals ממש חובה! ארוחה לאור נרות, מלצרים מחופשים לאבירים, מנות מיוחדות, שקשה לתרגם בסגנון של פעם. שילמנו 100€ למשפחה. לאחר מכן, הסתובבנו בעיר העתיקה, איש חוץ ממני, לא היה בעניין.. הגדול אמר, שלא מבין מה יש להסתובב בה אם אין הדרכה...

14
14

העיר יורמלה (Jurmala).

זוהי עיירת נופש לחוף הים הבלטי. נסענו לשם ברכבת מריגה, חצי שעה, 9€ לכל המשפחה הלוך חזור. עיירה לא גדולה עם טיילת ססגונית, בתי קפה, דוכנים עם מזכרות שבסופה יער אורנים מרשים (Dzintari) ובו משחקיה גדולה, ארגז חול, יש גם פארק חבלים. לא נכנסנו. ואז יצאנו לחוף הים שגם שם בילינו די הרבה זמן, מנסים להתעלם מהילדים שחפרו עצמם בחול, בלי להכנס למים, 15 מעלות בחוץ. זה היה יום רגוע, יחסית. חזרנו לריגה לקראת הערב וסיימנו את היום ואת החופשה במסעדת the wood. ממש במרכז העיר העתיקה ושוב הופתענו לטובה בעניין המחירים בה למרות מיקומה האטרקטיבי.

15

טיסת בוקר בוויז אייר.

טיפים וזה...

*בעניין המחירים, אסטוניה, שבדיה ופינלנד, המחירים בערך כמו שלנו, אסטוניה טיפה יותר זולה. לטביה הרבה יותר זולה מכולן, אין לי מושג למה.

* קניות לא עשינו, לא נכנסנו לקניונים.

* כל הטיסות, שייט, העברות, מקומות לינה הוזמנו הרבה זמן מראש.

* לקטן הבאנו בוסטר.

* המזוודות היו מיותרות, סרבלו לגמרי את כל המעברים והיוו קושי העיקרי.

* עלות הטיול יצא בערך כמו טיול להולנד שעשינו באותה תקופה שנה שעברה.

*נניח, שבפינלנד, ממש בא לכם בירה או יין ,חלילה, דאגו לקנות את זה לפני השעה 21:00...מסתבר שזו השעה שאחריה לא מוכרים אלכוהול. 

זהו..

מקווה, שעזרתי לאלה שמתכוונים הגיע לאזור, נתראה בטיול הבא

הירשמו כדי להתעדכן בעוד טיפים ורעיונות לטיולים

ואם לא תרשמו, אז איך תדעו על איזה עוד מקום אנחנו ממליצים?

מייל
שם
שם משפחה

כאן טיילנו לאחרונה