טיול קרוואן עם מתבגרים בנורבגיה

מסלול וכל האמת לגבי טיול קרוואנים

טיול בעונת הסתיו

ימים: 11
טיול משפחתי


עוברת את אחת התקופות המאתגרות בחיי, אם לא "ה". אכזבה עמוקה דורשת שינוי, שמטבעו כרוך בלבטים, פחד וחששות אין סוף...ותוך ניסיונות שלא לשקוע עמוק מדי, פתאום הבעל: "תגידי, איך זה שלא היינו בנורבגיה?"

הלם!

מי אמר את זה עכשיו? אני! אני אחראית הבלעדית על ועידת התרבות והפנאי במשפחה!

"הכרטיסים גם ממש זולים" הוא ממשיך.

זה, זה מה שאני צריכה עכשיו! "דבר אליי תוך שאני אורזת".

וכך היה.

ממש חודש לפני הטיסה הזמנו כרטיסים.

הבכור הודיע שמוותר הפעם בטענה, שזהו טיול נופים וחבל שיתלונן בלי סוף, אך כששמע שמדובר בטיול קרוואנים, מיד נקרא לדגל.

טסנו דרך פולין. כל אחד עם תיק גב, והוספנו שתי מזוודות של 20 ק"ג.

מחיר: כל הכרטיסים (ארבע טיסות) עם הכבודה עלו 235 דולר לאדם.

יום 1

טיסת ערב עם וויז אייר לקראקוב, הפעם השכילו להודיע על עיכוב הטיסה עוד בטרם יצאנו מהבית, וכך באיחור אלגנטי של שלוש שעות, הגענו לקראקוב.

מחיר כרטיס טיסה לקראקוב: 80$ עם תיק גב.

Hampton By Hilton

נשארנו ללילה במלון צמוד לשדה תעופה, אותו מכירים מהעבר. מלון מצוין, ארוחת בוקר טובה ממש.

הבעל הלך בבוקר לקחת רכב ליום אחד.

מחיר: מלון 660 ש"ח לשני חדרים כולל ארוחת בוקר.

רכב מחברת Panek.

מחיר: 350 ש"ח ליום אחד.

יום 2

גן חיות

Krakow Zoo

היינו כאן לפני חמש שנים וממש היה זכור לי לטובה. נמצא בתוך יער, נראה ממש פארק יפיפה. אחת התופעות המעניינות שאני רואה רק בחו"ל, זה שמטיילים בגני חיות אנשים בכל הגילאים גם בלי הילדים. נדיר, אם בכלל, לפגוש זוג מבוגרים מטייל סתם כך בספארי שלנו...טוב, נו, זה לא הדבר הכי מוזר שהיה בטיול.

מחיר: 145 ש"ח למשפחה.

הדרך לגן החיות עוברת ביער

טיסת המשך שלנו לאוסלו יוצאת בשש וחצי בערב, טיסה של שעתיים.

נוחתים באוסלו, המלון שלנו במרחק כששה ק"מ משדה התעופה ואז...בדרך הקשה...מגלים שיש יותר משדה תעופה אחד באוסלו...

תמיד! תמיד לבדוק היכן נוחתים!

רשמנו...

כעבור שעתיים וחצי נסיעה מגיעים למלון הנכון, ליד שדה התעופה המרכזי באוסלו.

תמיד לבדוק לאן טסים! כבר ציינתי?

מלון Park Inn Radison Blu.

מחיר: 1000 ש"ח ללילה.

יום 3

בבוקר בשעה 10:30 מגיעה בחורה חמודה לקחת אותנו למקום בו אמורים לקבל את הקרוואן שלנו, נסיעה כחצי שעה.

מגיעים להקרנת סרט, תדריך, התרגשות בלי סוף, צפיפות ברמות של למות כאן ועכשיו. הילדים מתרגשים בטירוף, מחזיקה את עצמי כדי לא להרוס את החוויה של האחרים, מקווה לסיים את החופשה בדעת צלולה, נכון להרגע, לא בטוחה שזה יקרה, ולהסתובב על צוקים גבוהים בין לבין, גם פתאום נראה לי רעיון פחות טוב...

ביתנו הקט (הממש קט) לשבוע הקרוב

מתחילים בנסיעה צפונה לכיוון העיירה Gol בכביש 7. לוקח קצת זמן להתרגל לגודל של רכב. לבעל מבחינת הגודל מבחוץ, לי מבחינת הגודל שבפנים. הילדים כאילו קולטים את המצוקה ומתנהגים למופת.

הדרך מדהימה ביופייה! לא יאומן כמה מים יש להם פה!

השטח של נורבגיה בערך פי 15 משטחה של ישראל וכמות האנשים בערך חצי מאשר בארץ. כך שסיכוי לפגוש כאן אנשים, קלוש.

בדרך עוצרים לנוף יפיפה, הולכים קצת ברגל. כל כמה ק"מ בדרך ישנה סטייה מהכביש למקום עם שולחנות פיקניק אל מול נוף מדהים כזה או אחר.

כל המקומות הללו פנויים לגמרי וברוב המקומות גם ניתן לעשות איזה מסלול הליכה קצרצר, כך עשינו.

החניון הראשון.

ממשיכים לעבר העצירה הראשונה שלנו. החלטנו שהמצב מספיק קשוח, כך שמחפשים חניוני קרוואנים מסודרים בתשלום, עם חיבור לחשמל ומקלחות עם שירותים. אמנם יש מקלחת ושירותים בקרוואן, אבל לפחות ארבעה מאתנו אנשים גדולים מאוד, לא רואה איך ניתן טכנית להתקלח בקרוואן.

מגיעים לחניון (לפי האפליקציה). אנחנו ועוד קרוואן אחד, ובעקבותינו עוד שניים. מחפשים למי לשלם, לא מוצאים. מכנסים ישיבת חרום של חכמי השבת בחצר הכנסייה הויקינגית מהמאה ה 12, כשהנושא שעל הפרק הוא: "מה עושים כשאין למי לשלם בחניון".

אנחנו, זוג שווייצרי עם תינוק בן חצי שנה, זוג גרמנים בני 85, (שהסבתא התלוננה בפני על בעלה שנוהג כנהג שודים, איזה פחד!) ועוד זוג נורווגי, שהם בני 70 בערך, אבל נראים ילדים לעומת הגרמנים. החכם שבינינו, הבחור הנורווגי, היחיד שמבין את הכתוב על הפתק בקבלה, מסביר לנו, שמאז הסופה שהייתה פה לפני מספר שבועות, כשהנהר עלה על גדותיו והציף פה הכל, הבעלים של החניון לא חזר לעבודה. ניסינו להתקשר ללא הצלחה למספר הטלפון, ואז הבחור הנורווגי החליט, שאם אין למי לשלם, לא נשלם...מחסום ה"לא נעים" נעלם, מתחברים לחשמל, חונכים את המקלחות נקיות להפליא.

ארוחת ערב מבשלים בקרוואן, הילדה מבשלת ומפעילה את הקטן, אין מקום לשניים במטבחון. אחת וחצי מסתדרים. אני בינתיים עובדת על נשימות עמוקות בחוץ, והעובדה שבחוץ 8 מעלות אפילו לרגע לא מטרידה אותי. בקבוצה של נורבגיה מבטיחים שזה עניין של הרגל. ממתינה בסבלנות שאתרגל, מתפללת בשקט, שזה יקרה לפני היום השביעי של הטיול....

לאחר מכן הלכנו לטייל קצת עם הילדה בקמפינג. בעונה זו של השנה מחשיך אחרי השעה 21:00. בכל חניון ישנו מקום לקרוואנים ובקתות בסיסיות שניתן לשכור.

המחיר של בקתות אלו נע סביב 450-500 ש"ח לזוג.

יום 4

בהתלבטות בין מפל יפה לכפר הוויקינגים, הוחלט על הכפר.

בדרך עושים עצירות קצרות למפלים ואגמים למיניהם, הנופים משתנים, אין גבול ליופי הזה פה!

ו...פה מגלה את פירות היער והפטריות הראשונים שלי בטיול זה. (מוטיב חוזר בפוסטי הסתיו שלי)

בדרך לכפר הוויקינגים, יורדים אל הפיורד הראשון בדרכינו. בדרך עוצרים לתצפת עליו מלמעלה.

כפר הוויקינגים

Vikings Valley

הכפר נמצא בעיירת Gudvangen, על חוף הפיורד הראשון בדרכינו. מקום מהמם בין סלעים ענקיים שמתוכם בוצעים מפלים.

מדובר במוזיאון פתוח עם אנשים מחופשים לוויקינגים המדמה את הכפר שבו הם התגוררו, מקום תפילה והקרבת קורבנות, מקדשים, מקום בו הפיקו צמר ותפרו, סירה המפורסמת ועוד מלא.

בזמן שהצטרפנו לסיור מודרך במקום, וויקינגים אחרים לימדו את הילדים שלנו לירות מחץ וקשת ולהשליך גרזן..

היום הראשון בספטמבר, ואולי הם מפסידים בית ספר, אבל לומדים המון! איפה עוד יילמדו להשליך גרזן למטרה??

למרות שהפעם התכוננתי לטיול כפי שמעולם לא, עדיין הסיור חידש המון!

התעכבנו בכפר די הרבה זמן, הילדים גילו עניין רב בתחביב החדש ותוך שניה זה הפך לתחרות, איך לא. עכשיו רק נותר לנעול את הכלים בבית, שלא יעלו רעיונות לשעות הפנאי..

מחיר: 295 ש"ח למשפחה.

שתי התמונות הבאות צולמו ממש מול הכניסה לכפר הוויקינגים. סמוך אליו מעבר לגשר, ניתן לקחת הפלגה שעוברת בתוך הפיורד. בגלל השעה היחסית מאוחרת, העדפנו לקחת את אותה ההפלגה מהעיירה Flam במרחק 20 דקות משם.

כאמור, משם המשכנו לעיירת Flam, ויצאנו לשייט בפיורד Naeroyfjord.

שייט של שעתיים באוניה גדולה ומרווחת. האוניה שטה בתוך נופים מטורפים ממש, עם הסלעים הענקיים, הבתים הסקנדינביים, בהחלט חוויה יוצאת דופן. על האוניה משקאות וקינוחים, טעמנו את הקינוח המסורתי, מין פנקייק עבה עם שמנת חמוצה עם סוכר, שממש חורק על השיניים. לא כיף. השייט כיף. בגדר של "חובה" בעיניי.

מחיר: 1020 ש"ח למשפחה.

כפי שניתן לראות, הילדים מגלים עניין רב בנופים, לגמרי שווה את המחיר....

מחיר: 1020 ש"ח למשפחה.

האתגר היומי זה למצוא חניון פתוח ללילה, כי התקופה הזו נחשבת כבר "מחוץ לעונה" וחלק מהחניונים כבר סגורים. החניון בפלאם, נראה למתבגר המוני מדי, כך שמודיע שלא יתקלח. האיום נשמע ממשי! ממשיכים בחיפושים. במרחק של שמונה דקות נסיעה מוצאים חניון אחר, כאן נראה פחות המוני.

Lunde Camping Drif

מחיר: 150 ש"ח ללילה. כולל ששה אסימונים למקלחת, כל אסימון נותן מים חמים לחמש דקות. זה חינוך!

יום 5

אחרי ארוחת בוקר בקרוואן, מתחילים מחילוץ הקרוואן מהבוץ, ששקענו בו בגלל המשקעים של הלילה. בעזרת שני חמודים שמיד התגייסו למבצע, קרוואן חולץ בהצלחה.

אין רגע דל בטיול הזה!

Flam Railway

בריצה קלה בדקה התשעים מצליחים להגיע בזמן לרכבת. מדובר ברכבת שעוברת דרך הרים ומגיעה למקומות שאין אליהם גישה אחרת. (כל התמונות צולמו מהרכבת תוך כדי הנסיעה).

בשלב מסוים מגיעים לתחנת המפל שם יורדים לרבע שעה בערך. המפל עוצמתי ומרשים ממש. ואז, באמצע סט צילומים המוני נשמעת מוזיקה נורדית ויוצאת רקדנית עם שיער בלונדיני פרועה ושמלה אדומה, מופע מרהיב! היא מתחילה לרקוד בחלק אחד של המפל, ואז נעלמת ומיד מופיעה בחלק אחר של המפל, ממש ממש יפה!

הנסיעה נמשכת כשעה וחצי. גם זה בעיניי חובה.

ממליצה לבדוק את זמני הרכבות, בתקופה שבה טיילנו (ספטמבר 2023) הרכבת יצאה רק פעמיים ביום, אולי בחודשי הקיץ התדירות גבוהה יותר.

מחיר: 666 ש"ח למשפחה (אפילו המחיר מסתורי משהו).

 הדרך חזרה מהרכבת לרכב

Boyabreen Glacier

קרחון.

ממשיכים בנסיעה לכיוון הקרחון. נסיעה של שעתיים בערך. בדרך עושים הפסקות צהריים על עוד איזה אגם, אחד ממיליוני האגמים שפה, עושים גם השלמות קניות בסופר, כי היום יום ראשו והסופרים נסגרים מוקדם.

הדרך לקרחון מחייבת מעבר במעבורת, כך שעולים עם הקרוואן למעבורת, שיוצאת כל רבע שעה בערך.

אני לא יודעת איך זה עם הרכבים הפרטיים, תשלום על המעבורת מתבצע במעמד החזרת הקרוואן.

כבר בדרך רואים את ההר עם הקרחון למעלה.

Boyabreen Glacier

מגיעים לקרחון. מהחנייה אפשר ללכת על הכביש, אנחנו פנינו לשביל בטבע, כי עד עכשיו לא עשינו הליכה בכלל! בדרך שוב מצאתי מלא פירות יער, הבעל סקפטי וכך גם הילדים משום מה לא סומכים על כך, שלא הייתי אוכלת דברים במדינה זרה אם לא הייתי בטוחה מה אני עושה! ממש מתחננים שאפסיק לאכול אותם. הזויים! בילדותי, היינו מבלים כך את כל עונת הקיץ בליקוט שבועי והכנת ריבות וקומפוטים.

בשביל שאפסיק, הבעל הבטיח לקנות לי פירות יער בסופר...נו, באמת!  איך להסביר למשבית השמחות הזה, שאין קשר בין קנייה בסופר לחוויית הליקוט!

בסוף מגיעים לקרחון הנמצא מהעבר לאגם...אימא'לה! מטורף!

ככך שמתקרבים מרגישים משב רוח קרה ממש, אנחנו פחות סובלים מקור, כך שלא מתעכבים על זה, מסתובבים לרוב עם חולצה קצרה ועליונית לפעמים. אז הקרחון הוא סיבה טובה לעליונית.

המקום פסטורלי וריק לחלוטין, הקור המגיע מהקרחון, המים הצלולים בצבעים מתחלפים. פשוט מדהים. גם כאן מפוזרים שולחנות פיקניקים. גם פה התעכבנו די הרבה זמן.

בינתיים הגיעה קבוצה של פולנים, אחד מהם נכנס לאגם תוך שהוא צועק ומנפנף עם התחתוניו מעל ראשו. אמרתי לכם, אי אפשר להישאר אדיש למקום...

Boyum Camping

ממש ליד הקרחון מוצאים עוד חניון יפיפה עם נוף שלא מהעולם הזה. נכנסים להשלמת קניות, ובזמן שהילדה מבשלת ארוחת ערב עם הקטן, אני הולכת לקשקש עם בעל המקום.

שמתי לב, שהאנשים פה ממש ידידותיים ולא מפספסים הזדמנות לפתוח בשיחה. די מהר השלמתי את רוב המידע שהיה חסר לי, שאלות שלא מצאתי עליהן תשובות מניחות את הדעת, כמו מה הסיבה לדשא על הגגות? איך הוא מגיע לשם? ומי, לעזאזל, גר בבתים המבודדים שלצדי הכביש? וממה הם חיים? והאם המקומיים עושים סקי ואיפה? ולמה רוב הבתים צבועים באדום? ואיך שומרים על העצים של הבתים בחורף מהלחות? ואיפה לומדים הילדים במקומות המבודדים הללו ועוד מלא דברים ברומו של עולם. החמוד היה ממש סבלני אלי ואף הוסיף עוד מלא מידע שלא חשבתי עליו.

(כל המעוניין בתשובות, מוזמן לפנות בפרטי).

את החניונים מוצאים באפליקציה מעולה וידידותית ממש NorCamp.

בלילה החניונים ממש ממש חשוכים ושקטים. לאחר טורניר יומי של משחקי השולחן, הילדים הולכים להתקלח. הילדה חוזרת כעבור כמה דקות, איבדה בדרך את התחתונים...כבר ציינתי שאין רגע דל בטיול הזה??

פותחים בחיפושים עם פנסים ללא הצלחה.. מחר נמשיך לחפש באור, שלא יגידו: "הישראלים האלה, בלי תרבות, זורקים ללא בושה את התחתונים שלהם בחניוני לילה נורבגיה בלה, בלה..."

המקלחת של היום מאתגרת עוד יותר, היא מוגבל לשלוש דקות, ובהצלחה לנו.

מחיר החניון 130 ש"ח כולל אסימוני מקלחת.

בערב התחיל לרדת גשם, ולאחר שכולם נשכבים, אני מנעימה את זמנם בסיפורי מיתולוגיה הנורדית, בה גיליתי עניין רב לאחרונה. מיתולוגיה, שבעיניי לא יורדת מהיוונית. לכל תופעות הטבע שאנחנו רואים בדרך, ישנו סיפור מיתולוגי המסביר תופעה זו וזה מדהים ממש. בין היתר סיפורים על אלים, ענקים וטרולים. בנוסף, הופתעתי לגלות, שהבכור מכיר די טוב את הדמויות העיקריות מסרטי מרוול ומעוד משחק. (לדעתי, לעיתים, אנחנו חוטאים וממעיטים בערכם)

כ"כ ישנם מילים שמשתמשים בהם עד היום כשמקורם במיתולוגיה זו, לדוגמה מילה Friday, שמגיע משם אלת האהבה Freya. וגם Thursday שבא משם האל Thor. ובכלל, מסתבר, שהצליל th באנגלית במקור בא מוויקינגים.

יום 6

הגשם המשיך כל הלילה, כאילו מישהו שם למעלה אמר: "זהו? ראיתם את הנורבגיה היפה והיבשה? נהניתם? אפשר לחזור לשגרה".

מוזיאון הקרח

Glacier Museum

מתחילים את היום במוזיאון הקרח הצמוד לחניון. מוזיאון ממש קטן שמסביר על הקרחונים, בחלקו אינטראקטיבי, מותר לגעת ואף לעשות ניסוי קטן בקרח.

ישנו סרט ממש ממש מרשים, רק בשבילו שווה להיכנס. בילינו שם כשעה והמשכנו.

מחיר: 125 ש"ח למשפחה.

מה שטוב בנורבגיה, זה שגם אם ישנן הרבה נסיעות, אלו הנופים שרואים בדרך.

מדובר בשעות הצהריים המוקדמות. כאילו העולם נשטף כולו ונהיה עוד יותר יפה.

Briksdal Glacier

מגיעים לקרחון נוסף.

ממשיך לרדת גשם. לפני הטיסה קניתי לכולם מעילי ומכנסי גשם ממש דקים של regata. אנשים לא הולכים כאן עם מטריות, והחליפות האלו ממש עושות את העבודה, ובנוסף לא שוקלות כלום, לא תופסות מקום ומתקפלות לתיק קטנטן.

המסלול של שלושה ק"מ כל כיוון בעליה מתונה, ניתן לקחת רכבי גולף. הבעל גילה את זה באמצע הדרך והיה מופתע ממש למה כל האופציות לא פורסו בפניו...אני לא מריצה אותם מספיק בטיול הזה!

המסלול מהמם! מדובר בעליה מתונה לצד מפל מטורף ביופיו וגועש. כל החושים מתעוררים! הרעש של המפל, הריח של היער הרטוב, נופים שאין דברים כאלה, אני ממשיכה עם האוכמניות והפטל, למרות שכאן כבר הרבה פחות, הצפנו, אז כבר קר מדי, אבל עדיין מוצאת פה ושם.

בסוף מגיעים לקרחון. אני קצת מאוכזבת, כי חשבתי שאפשר להגיע עד אליו, אבל כבר לא, הוא הצטמצם ואין את ה"וואו" של אתמול כשראינו את הראשון.

עדיין, יפה בצורה פסיכית ממש, אגם בצבע טורקיז, שקט ורוגע, אנחנו ממש לבד (כמו בכל מקום) עם עוד זוג או שניים.

הילדה הצטלמה בלי סוף, הבנים הקפיצו אבנים על האגם. מפה לשם, אלוהים יודע איך, אחת האבנים עפו לה ישר למצח....

הקטע הכי הזוי בסיפור, שזה קרה באמצע הסרטון שצילמה, כך שהאירוע גם תועד. אחרי שסיימה לבכות, צחקנו מלא...

בחיי, גם אם היה פוגע בקרחון וגורם למפולת לא הייתי מופתעת. אין רגע דל בטיול הזה, כבר ציינתי?

המסלול מעגלי, כך שחזרנו מצדו האחר של המפל. גם פה תפס אותנו הגשם.

חניון Olden.

החניון הלילה שלנו ממש מפואר והכי יקר ששילמנו. מקבלים מקום ב"קו ראשון לים". ממש עם הפנים לאגם בצבע טורקיז, הרים מסביב, הערפל, לגמרי, מוסיף לאווירה. כאן גילינו שיש מטבח משותף, כמובן שאין אנשים והיום אני מבשלת במטבח הגדול- רגעים הקטנים של אושר.

גם המטבח, כמובן, מצוחצח ובכל מקום ישנם שלטים בסגנון: "תשאירו את המקום במצב, בו הייתם רוצים לקבל אותו", ממש מרגש, גם בכל השירותים רשום את זה בצורה כזו או אחרת. והניקיון בכל מקום ציבורי מעורר קנאה ממש! כמעט כמו אצלנו....

מחיר: 205 ש"ח כולל אסימוני מקלחת. (על כך בהמשך).

יום 7

ביום הזה מתעוררים מאוחר מהרגיל, יורד גשם. בלילה לפני הייתי גמורה מעייפות ורציתי לישון, אך מנעו ממני, כדי שלא אעיר את כולם בשש בבוקר...לא יודעת מאיפה הרעיונות הללו...אז שיחקנו עד אמצע הלילה. נתתי לכולם לנצח. בשיטתיות...

Gierangerfjord

ממשיכים להתקדם צפונה לפיורד נוסף והיפה ביותר, כך אומרים.

יורד גשם ויפה כל כך שבא לבכות.

בדרך עוצרים לתצפיות, אגמים, ומפלים לאורך כל הדרך.

Dalsnibba

עולים לתצפית הזו, בדרך כאילו נכנסים לעולם אחר, הירוק מתחלף בסלעים שחורים, קרחון ענק מולנו, לצערי, נכנסים לערפל.. הראות נפגעת, הרוחות כ"כ חזקות שממש מניעות את הקרוואן מצד לצד, מלחיץ!

מגיעים לתצפית. הילדים לא העזו לצאת, קור אימים, רוח מטורפת שמנעה ממני להתקדם, ממש "אנקת גבהים"! מצליחה לעשות כמה צילומים, מסתפקת במעט מהחשש לאבד את אחת האצבעות, פשוט קור לא יאומן! ואם אני אומרת קר, זה קרררר!

מחיר: התצפית 106 ש"ח.

Gierangerfjord

אנחנו בדרכינו לפיורד נוסף, שתמיד הדרך אליו בירידה, כך שלפני שמגיעים יש אין סוף תצפיות עליו מלמעלה.

Gierangerfjord

מגיעים לפיורד שנמצא בנמל מאוד תוסס ותיירותי. המון חנויות, בתי קפה ושירותים בתשלום של 7 ש"ח. (פעם ראשונה שזה בתשלום) כפי שאמרתי, תיירותי. כאן הכוונה הייתה לעשות סירות מנוע מהירות כאלה עם חליפות מיוחדות, אבל היה סוער והמליצו לנו לוותר בגלל הקטן, אמרו שזה די מסוכן, יש המון קפיצות. אז עשינו הפלגה של שעה במקום.

להבדיל מההפלגה הקודמת בגודוונאגן עם אוניה ענקית, פה הסירה קטנה יותר.

בכניסה למקבלים אוזניות, שומעים מוזיקה וסיפורים בדרך. השעה הזו עם האוזניות, הייתה הכי "לבד" שלי עד כה..

היה באמת סוער ומעונן ויחד עם הסלעים הענקיים ממש הרגיש דרמה.

בדרך עוברים מפל "שבעת האחיות" וסלע עם פרצוף קריפי, ממש מעורר את הדמיון. לקטן אמרתי שזה טרול.

גם שייט הזה בעיניי חובה, או כל פעילות מים אחרת כאן, סירות מנוע או קיאקים.

מחר: 743 ש"ח למשפחה

מצליחים לראות את הפרצוף בתמונה הימנית?

לאחר מכן תכננתי לנו טיול מעגלי רגלי לעוד מפל באזור הפיורד, אבל לא הצלחנו להגיע אליו עם הקרוואן, וכולם מחו בתוקף כששמעו שזה עוד כשני ק"מ הליכה...

קצת התבאסתי על ההספק באותו יום. לא היו לי שותפים להרגשה.

בדרך לחניון לילה עוצרים לתצפית נוספת.

בלילה שוב התחיל לרדת גשם. לנים בחניון

Eluebakken camping

המארח תפס את הבעל לשיחת נפש של חצי שעה, כבר ציינתי שאנשים ממש ידידותיים ובכל הזדמנות פותחים בשיחה. מפה לשם הבעל חזר עם סיפור מרתק על מרק מקומי והאופן המיוחד שמבשלים אותו...

הקרוואנים שרואים בתמונה זו (חוץ מהקרוואן המואר שלנו) כאן הם חלק מהבקתות, החניון הזה היה ריק לחלוטין.

יום 8

ממשיכים לנקודה הסופית שלנו בטיול, העיר Andalsnes.

בסוף, לא היה שום קשר בין התוכנית למה שיצא לפועל...

התחיל מזה שתכננתי לצאת מוקדם, אבל אז חזר בעל החניון, מפה לשם נשאר לקפה עם עוגיות. סיפר לנו על חייו, הראה תמונות של דגים ענקיים שדג פה באגם הפרטי שלו, ועוד מלא. בעיניי, אין מעניין יותר משיחות חולין עם המקומיים, תמיד כיף, אם כי הבחור נראה קצת בודד..

לאחר שיחה מעמיקה התחלנו בנסיעה כשפתאום ראינו משהו שהזכיר לי את מסלול צמרות העצים.

קבלו טיפ: כשאתם רואים בנורבגיה שניים שלושה רכבים העומדים לצד הכביש, זה אומר שיש פה משהו יפה וכדאי לעצור, וכך היה. פתאום גילינו מפל ענק ומרשים וגם מסלולי הליכה. עשינו מסלול ממש קצרצר מעל המפל ובית קפה מעליו עם נוף מטורף.

לאחר מכן בחרנו במסלול מעגלי ביער של שלושה ק"מ, אך די מהר חזרנו. מסלול עובר ביער, היה קצת בוצי ולא מעניין. בדרך ראינו תיבה, וכשפתחנו אותה, גילינו מחברת מטיילים משנת 2014. סוג של "יוסי היה פה" אבל מסודר במחברת. ממש רעיון נחמד! לא ראינו כתובים בעברית, אתם כבר תראו. אז אל תחששו לפתוח תיבות מוזרות ביערות.

Trollstigen foten Utsiktspunkt

המשכנו בנסיעה כשפתאום ראינו עוד ריכוז של רכבים ועוד מסלול מטורף שמשקיף על דרך הטרולים. התעכבנו שם מלא זמן, פשוט מרהיב! עוצר נשימה!

מתחילים את ההליכה על השביל. הבנים החליטו להישאר באוטו, אבל כשראינו מה זה המסלול הזה, חזרנו להביא אותם. נראה כמשהו נורא ייחודי, לא בטוחה מתי עוד יראו כזה, והאם בכלל. אפילו המתבגר לא התלונן.

במקום ניתן גם לעשות מסלולי הליכה יותר מאתגרים טיפוסים למיניהם, המסלולים ברמה אדומה. הכי קל הוא ירוק, אחרי זה כחול, אדום והכי קשה שחור. כמו בסקי. אז המסלולים כאן, אם לא הולכים על השביל מסודר, ברמה אדומה. אני טיפסתי קצת עם הקטן, לא פשוט.

לאחר מכן ממשיכים לרדת בכביש הטרולים המתפתל, הכביש שרואים בתמונות. הכביש מטורף! הוא צר, אבל ישנם מכווני תנועה על הכביש, כך שאין שום בעיה לעשות אותו עם הקרוואן.

Andalsnes

זו הנקודה הצפונחת האחרונה בטיול שלנו. למעלה על הר גבוה ישנה נקודת תצפית על פיורד הצפוני ביותר. אז התוכנית המקורית שלי הייתה לעלות לשם ברגל, שזה 5 ק"מ. מזל שהיו דברים בדרך והגענו כבר מאוחר מדי לטיפוס, כי אין מצב שהיינו עושים את זה. ההר ענק! פתאום הבנתי למה אנשים כתבו שלקח להם כשש שעות הלוך חזור.

מפה לשם עלינו ברכבל.

הגענו כבר לקראת השעה חמש. גם שם למעלה קור כלבים ורוח מטורפת, גם שם אנחנו, כמובן, לבד. ברכבל עלינו לבד לגמרי, וזו רכבת גדולה, גונדולה.

וגם שם ניתן לעשות מסלולים ולטפס, המקומיים פשוט אוהבים טיפוס! אני מאמינה, שלמעלה היה ממש קצת מעל אפס מעלות, באמת קר.

הסתובבנו כמה שיכולנו ונכנסנו להפשרה עם שתיה חמה בבית קפה פנורמי המשקיף על כל הנוף הזה.

מחיר רכבל: 588 ש"ח למשפחה.

החניון האחרון שלנו הוא Trollveggen עברנו כמה לפני שבחרנו בו, כי רציתי חניון עם אגם או מפל. איך אפשר לישון בלי מפל?

החניון נמצא בין הרים ענקיות, שחצי מהן היו מכוסות בעננים, ברקע נשמע רעש מפל. יש כאן מלא כאלה, וליד כל מפל כזה, שולחנות פיקניק. מושלם!

יום 9

מתחילים את דרכינו לאוסלו, ארבע וחצי שעות. מכינים את הקרוואן, שופכים מים אפורים, ממלאים מים, אורזים ומתחילים בנסיעה.

בדרך עושים עצירות קפה קצרות, הילדים יוצאים להתרוצץ קצת, עושים פיקניק אחרון על שפת אגם בדרך. ולקראת השעה 17:00 מחזירים את הקרוואן.

משלמים על מעבורת אחת. הקרוואן עובר בידוק מדוקדק. החברה אוספת ומחזירה את הלקוחות לשדה התעופה, אותנו החזירו למלון צמוד לשדה ללילה אחד.

בערב יוצאים לארוחת ערב במסעדה במלון ליד.

מחיר: 1100 ש"ח ללילה לשני חדרים.

10

טיסה לקטוביץ'.

הפעם, הטיסה יוצאת מנמל התעופה הנכון. במלון ארוחת בוקר משעה חמש. מגיעים לשדה בשאטלים במחיר כ 30 ש"ח לאדם מעל גיל 16.

טיסת ריינאיר לפולין.

מחיר טיסה לנורבגיה מפולין וחזרה 40$. כאמור, הוספנו שתי מזוודות של 20 ק"ג.

מגיעים לקטוביץ' בשעה 10:00, אוספים את הרכב ששכרנו ליום אחד מחברת Panek ונוסעים לאנרג'ילנדיה. הכוונה הייתה לנסוע לקראקוב לפארק מים, אבל עכשיו הוא פתוח רק שלושה ימים בשבוע וביום זה היה סגור.

מחיר הרכב: 350 ש"ח

Energylandia

לונה פארק יפייפה! (כבר כתבתי עליו בעבר, אז לא ארחיב, למעוניינים בפרטים עליו, מפנה לפוסט על סלובקיה יום האחרון).

גם הפעם היה ריק לחלוטין! פשוט מושלם, ממש תמורה טובה למחיר כשעושים מלא מתקנים ללא תורים בכלל.

על ההתחלה הלכנו למתקנים הרטובים, נרטבנו מכף רגל עד הראש, וזה הקל על החום שהיה. אמנם היה 24 מעלות, אבל אחרי 12 של נורבגיה, היה לנו חם.

בילינו שם עד הסגירה ונסענו לשני חדרי אירוח ששכרנו צמוד לשדה.

Noclegi airportInn

מחיר לונה פארק: 160 ש"ח ליחיד.

Avoca bistro

בערב יצאנו למסעדה מעולה וזולה מאוד, עם אוכל מקומי טעים להפליא. או שזה בהשוואה לנורבגיה...שילמנו 360 ש"ח למשפחה.

המסעדה היחידה בה היינו בנורבגיה, שילמנו 870 ש"ח.

11

טיסת בוקר מוקדמת לארץ. גם אתם שמתן לב, שהטיסות מאחרות רק ביציאה מהארץ?

הקרוואן

תפעול הקרוואן:

1. כפי שכבר ציינתי, הקרוואן מאוד צפוף וחשוב לשים לב לחלוקה הפנימית, שלפחות תהיה חלוקה הגיונית. מבחינה הזו שלנו היה מעולה.

2. בזמן קבלת הקרוואן חשוב לעבור על כל פרט ופרט ולרשום-שריטות, מעיכות וכל פגם שיש בו, אם לא, תשלמו על כך לאחר מכן.

3. הזמנו את הקרוואן דרך חברת "גרייבר", המוכרת לנו מהשכרת סירה לטובה שייט תעלות בעבר, שרות מצוין ורציף, ממליצה בחום.

Caravanim.co.il  טל: 1800-550770

4. כשמזמינים קרוואן, מקבלים הצעת מחיר בסיסית ומוסיפים דברים שאתם חושבים שאתם צריכים. דברים שאנחנו הוספנו: צמצום השתתפות עצמית (ממש חובה!), ערכת פיקניק- שולחן וכיסאות כדי לאכול בחוץ, (בעיניי חובה גם), ערכה לניקוי שירותים, היה מיותר לא השתמשנו, כי לא הלכנו לשירותים בקרוואן, מנגל ופחם, לא השתמשנו, כלי מיטה ומגבות - הכוונה לא רק למצעים, אלא גם לכריות ושמיכות. יש כאלה שסוחבים בשקיות ואקום מהארץ, ויתרנו, והזמנו עם הקרוואן. אפשר להוסיף אופניים, ערכות דייג ועוד כל מיני. כל זה מצטבר למחיר הסופי. הדלק לא נכנס למחיר הקרוואן.

כל החלק הזה שהילדים יושבים בו, בלילה הופך למיטה זוגית גדולה.

מלמעלה, בלחיצת כפתור יורדת מיטה זוגית נוספת. כלומר אלה שלמטה וגם למעלה, לא יכולים לשבת במיטה.

כל זה מתקפל כל בוקר. בנסיעה כולם צריכים לשבת חגורים.

מים, חשמל וגז:

מים אפורים הם המים של מקלחת וכיורים, אותם מרוקנים במקום מיוחד וממלאים בחניונים או תחנות דלק מים חדשים.

הביוב בנפרד.

בקרוואן שני גלוני גז, לבישול, לחימום המים וגם ליצירת חשמל למקרר במהלך הנסיעה. יש להחזיר אחד שלם. אנחנו לא נגענו בשני.

בנסיעה מדליקים את מערכת הגז ששומרת על קור במקרר, כשמגיעים לחניונים, מתחברים לחשמל.

כאמור, לא השתמשנו כלל בשירותים ומקלחת, ביום השלישי השכלנו להשתמש בו כעוד מקום לאחסון דברים, תיקים, נעליים.

חניוני לילה:

כפי שכבר ציינתי, המוני חניוני לילה אותם מצאנו באפליקציה NorCamp. באפליקציה רואים את כל החניונים הקרובים למיקומכם, מה החניון מציע, האם ישנו חשמל, מקלחות, מטבח, מכונת כביסה ומייבש ועוד וגם מחיר. גם המחיר שתראו הוא בסיסי. בקבלה מוסיפים על חיבור חשמל ועל אסימוני מקלחת, אשר מדליקות את המים החמים לשלוש עד שמונה דקות. בדרך כלל, מחיר של אסימון לחמש דקות הוא כשלושה ש"ח.

רק בחניון החמישי גילינו מטבח ומייבש. לפני זה, המגבות לא היו מתייבשות לנו. מנסים למצוא פתרונות יצירתיים גם לזה...

אם אין לכם אפליקציה, ישנם תמרורים של חניונים (תמרור עם ציור של אוהל).

בחניונים ישנה אופציה ללון גם בבקתות בסיסיות סביב 450 ש"ח ללילה. גם על זה מוסיפים מצעים, מקלחות ושרותי כביסה וייבוש.

בכל החניונים ישנו ויי פיי.

החניונים מהממים ופסטורליים ממש! המקלחות, השירותים והמטבח נקיים בצורה יוצאת דופן. לא יודעת מה הולך שם בעונה עמוסה, אבל לרוב היינו כמעט לבד.

מקלחות ושירותים בחניונים.

תמונות למטה, אלו הם שירותים בתחנת הדלק שנכנסנו על הדרך. כולם כאלה, כאן כבר לא הצלחתי להתאפק וצילמתי. ללא תשלום ולא חייבים לקנות כלום.

אוכל:

אנחנו היינו מבשלים בקרוואן, חוץ מהיום האחרון לא נכנסנו למסעדות. מחירי המסעדות כמו בארץ.

ביום הראשון עשינו קניה של אוכל וכל יום עשינו השלמת קניות בדרך כלל בשר לאותו ערב, לחם טרי ועוד דברים שהיו נגמרים. היינו מבשלים כל יום בערב (לרוב הילדה, שממש אוהבת מטבח, אז מי אני שאפריע לה). בצהריים היינו מסתפקים בכריכים, פירות יער, בבוקר קורנפלקס וכריכים.

ריח של בישול מתנדף מיד כשפותחים דלתות, חלונות וגם חלונות בגג הקרוואן. בזמן שהיינו אוכלים, היינו מאווררים את הקרוואן.

לרוב היינו אוכלים בחוץ אם לא היה יורד גשם. השולחן בקרוואן נפתח.

עלויות:

1. עלות הקרוואן עם התוספות שאנחנו בחרנו היא 12000 ש"ח לשבעה ימים. הדלק עלה עוד כאלף ש"ח.

2. ליד כל אטרקציה רשמתי את המחיר שלה. המחיר הכולל תלוי בהוצאות שמעבר ומשתנות מאדם לאדם.

3. להרכב שלנו, בחירת הקרוואן הייתה נכונה מבחינת העלויות. מקומות לינה לחמישה ורכב בנפרד היו עולות לנו יותר. אם מדובר בזוג, לא בטוחה שזה משתלם. אם כי, חווית הקרוואן כזוג נראית לי מדהימה!

4. לשאלה האם היה שווה לטוס כפי שטסנו ולא טיסה ישירה. אז מבחינת הכסף, זה היה יוצא אותו דבר, אבל בתמורה למחיר הכרטיסים הישירים לאוסלו, קיבלנו עוד יומיים בפולין מלאים בכל טוב, כך שלא מצטערים על הבחירה.

ולסיכום:

1. אני מניחה, שלאנשים המורגלים לקמפינג, החוויה תהיה הרבה יותר קלה. אני מעולם לא הייתי עם הילדים בקמפינג, וביום הראשון היה לי מאוד קשה עם הצפיפות, אבל באופן מפתיע, מתרגלים ממש מהר.

לדעתי, אין "גיל מתאים" לקרוואן, אתם מכירים את הילדים שלכם ויודעים האם סוג כזה של טיול יתאים להם. אם הילדים סובלים בנסיעות, אז כמובן שלא.

מצד שני, ניתן לצמצם בנסיעות, להישאר באזור אחד ולהסתפק במיליוני מסלולי טיולים רגליים בטבע.

2. ב 95% מהזמן היינו ליד מאגר מים כזה או אחר.

3. מבחינת הלבוש: מאוד חשוב להגיע עם נעליים טובות וחסינות למים. מזג האוויר לרוב היה סביב 10-14 מעלות, בקרחונים פחות מזה ובלילות ממש קר. בכל מקום ישנם "סיילים" של מעילים מעולים במחיר סביב 200-300 ש"ח. מעילים כאלה עולים אצלינו פי שלוש בערך. שווה לבדוק שם. אנחנו הבאנו מעילים ומכנסי גשם ממש דקים, היה מעולה, לא הבאנו מעילי חורף, אבל אנחנו לא מדגם מייצג לעמידות לקור.

4. אלכוהול. סיפור מורכב. בסופרים אין יין, יין נמכר בחנויות אלכוהול מיוחדות, שלא נתקלנו אפילו באחת כזו. בסופרים מוכרים רק בירות שנמכרות עד שעה מסוימת, בכל יום שעה אחרת. בימי ראשון לא מוכרים בכלל. באחד הסופרים בו הגענו לקופה שתי דקות אחרי הזמן המותר, הוציאו את הבירות...הסברתי למוכרת שאנחנו בטיול קרוואן עם ילדים! צחקנו מלא... לא מכרה...

זהו, נראה שמיציתי הכל. בסך הכול היה טיול מעולה, הילדים כבר מדברים על טיול קרוואן נוסף, והיום אחרי שני לילות במיטות וחדרים רגילים, כנגד כל הסיכויים, גם אני מתחילה להתגעגע.

הגענו למסקנה שזו המדינה הכי יפה ומיוחדת שהיינו בה!

ולמי שהגיע עד כה, מודה לכם על התעניינות, אתם ממש מחממים לי את הלב עם התגובות שלכם ונשתמע בטיול הבא.

זהו, מקווה שעזרתי למי שמתכוון להגיע לאיזור ונשתמע בטיול הבא

הירשמו כדי להתעדכן בעוד טיפים ורעיונות לטיולים

ואם לא תרשמו, אז איך תדעו על איזה עוד מקום אנחנו ממליצים?

כאן טיילנו לאחרונה