סרביה עם ילדים

טיול בעונת הסתיו
10 ימים
טיול משפחתי

ארוךךךךך

המציאות הכתיבה סרביה...אז סרביה it is.

ואז זה היה כזה:"מה סרביה? איך סרביה? למה סרביה? טוב, נו, סרביה..וואו, סרביה! איך? איך לא חשבתי על סרביה קודם?!"

יום 1

הכרטיסים נרכשו שעה לפני כניסת הסגר בעלות של 200$ עם ישראייר,(טיסה ישירה של שעתיים ארבעים), מה שאפשר לטוס בסגר, כי סרביה נחשבת לאחת משלוש מדינות ירוקות שמקבלות אותנו ללא צורך בבדיקות וגם ללא בידוד בחזור. וביוון ובולגריה כבר היינו. (בולגריה הפכה לאדומה אתמול).


רכב שכרנו דרך rental cars.הפעם לקחנו מיניבוס, עליו הצטערנו כל רגע בבלגרד-סיוט! בחירה זו הייתה, כי הצטרפה אלינו מדריכה מקומית שליוותה אותנו במהלך כל הטיול. הגענו בערב. המלון נמצא במדרחוב עתיק ציורי עם המון מסעדות מעולות עם מוזיקה חייה, אופיינית דווקא לרחוב זה. מלון נחמד, ארוחת בוקר טובה. צריך להזמין חניה מראש ובסופ"ש מאוד מאוד רועש, אך מסתיים ב 23:00. בגדול, תמורה טובה למחיר.

יום 2

*שלושה לילות ראשונים נשארנו בבלגדר.

במהלך ימים אלו יצאנו לחמש שעות סיור יום, מצודה מרשימה, שעל שמה קרויה העיר, עם תצפית על דנובה וסאבה וחלק בו הן מתמזגות. שכונה העתיקה Zamun עם גגות רעפים הרגשה שמטיילים בסיפור ישן נושן, טיילת עם ברבורים ועוד כל מיני נ.צ של העיר.

-ביקרנו בגן חיות ( חוויה חדשה ובלתי נשכחת עם מתבגר). גן חיות קטן ונחמד, ממליצה בחום. כניסה למשפה 72 ש"ח.

-צמוד לגן חיות כמה מתקני לונה פארק, כל מתקן 3 שח לסיבוב.

-מוזיאון הסלפי, ממש לא לפספס, מקום קטן ומקסים.

יום 3

טיול יום צפונה לנוביי סאד, עיר שניה בגודלה בסרביה מושפעת מאוסטריה וגם נראית כך. כשעה נסיעה. בדרך ביקרנו במנזר עתיק, שם הקטן התנדב לעזור לנזיר באיסוף אגוזי מלך. עצרנו לטעימות יין ודבש עם סיפור מרגש של מייסד המקום שבמאה השמונה עשרה הובחן כחולה שחפת. הרופא המליץ לנסוע לצפון ע"מ להנעים את ימיו האחרונים. שם הוא נחשף לתעשיית הדבש ובזכות סגולותיו הגיע לשיבה טובה. בהמשך היה מורה בסמינר הכמרים והתעקש להכניס את לימודי הדבש כמקצוע חובה בתוכנית הלימודים וכל כומר העביר את הידע לקהילה בה שירת.

משפחתו ממשיכה בתעשיית הדבש עד ימים אלו. כל האזור רווי במקומות כאלו בזכותו.

ביקור בעיירה ציורית אך שוממת עכשיו-סטרמסקי קרלובצי .

יום 4

שלושה ימים הבאים מטיילים במערב סרביה ממש בגבול עם בוסניה. נסיעה כשלוש וחצי שעות מבלגרד. מעכשיו אלו טיולי טבע. הטבע בתולי ומטורף! השלכת מוסיפה צבעים צהובים ואדומים, פשוט מהפנט! לא יודעת האם זו קורונה, או העונה או המקומות אליהם המדריכה לוקחת אותנו, אבל אנחנו בכל מקום ממש לבד.

-שמורת טבע טארה

-Drina river house-נהר דרינה עם הבית העקשן

שנבנה כהלצה של המקומיים, אבל לגמרי, הפך כבר לסמל האזור ומדי פעם כשנהרס בעקבות הזרמים החזקים, מייד ממהרים לבנותו מחדש.מסעדה מעולה ממש על הנהר.

"גודינה נהר השנה" נהר הכי קצר שאורכו כשלוש מאות וששים מטר כימי השנה. האגדה מספרת שמאזור זה יצא הערפד הראשון, הילדים מוקסמים...

-תצפיות מרהיבות אליהן מגיעים דרך יער סבוך ומדהים ביופיו.

כל ערב מחליפים מקומות לינה. טוענים, כי פחות מומלץ עם ילדים, שלנו מאוד אוהבים את הרעיון, אולי כי יש סיבה לריב כל ערב מחדש על המיטות..

יום 5

-יום זה בילינו בנהר Uvac אטרקציה תיירותית שממש ממש לא לפספס. שייט כשעה וחצי בנהר מפותל בסירה לנופים יפיפיים. בדרך רואים נשרים (אלה שאוכלים נבלות, אין לי מושג מה שמם עם הצוואר הלבן, כמו בסרטים מצוירים). לאחר השייט מגיעים לטיפוס לתצפית. הטיפוס כחצי שעה אינו מבייש אימון קרוספיט ברמה קשה-קשששה למות! התצפית-אין מילים, ראו תמונות.

-שעה נסיעה למפל שירדנו אליו בשביל מסודר (חידוש מרענן לעניין הבטיחות). אתמול אולגה המדריכה סיפרה לנו ביער מה לעשות אם נתקל בדוב, היום סיפרה מה עושים כשנתקלים בבתולת ים שגרה במפל. הילדים מתלבטים את מי היו מעדיפים לפגוש

יום 6

בבוקר התחיל לטפטף גשם, קיווינו שייגמר אבל לא הפסיק כל היום.

למרות זאת, התחלנו בכפר אינדיאני ליד זלטיבור, הכפר בנוי בשלושה חלקים, החלק של מערב הפרוע, חלק אינדיאני והכפר הסרבי. התברר שזה מלון, נראה מאוד יפה ופוטוגני, אבל היה מיותר לגמרי.(היה רעיון שלי, המדריכה לא הכירה את המקום וטוב שכך) הכניסה עלתה סביב 50 שח לכולנו.

-קוסטנדורף, כפר של אמיר קוסטוריצה, הבמאי הסרבי הידוע שבנה לעצמו בית במהלך צילום סרט ואז עוד כמה בתים לחבריו ועוד ועוד והפך למתחם יפייפה, היום משמש כמלון וכיעד תיירותי, בנוסף גם פגשנו את אמיר שבדיוק יצא משם!

-כנסיה ציורית בדרך לרכבת, למדנו לשאוב מים מהבאר עם מים טרמיים.


Sargan eigth railwa

מסלול ברכבת של שעתיים לנופים עוצרי נשימה. בדרך חזרה ישנן מספר עצירות לחמש עד עשרים דקות . עם בתי קפה, תצפיות, וכמובן, הסיפור המרתק על רכבת זו. במלון היומי שלנו ישנה בריכה עם מיים טרמיים חמים, מושלם לסיום יום גשום וקר זה.

יום 7

יום 7 .Ovcar-Kablar Gorge

עזבנו מלון יומי נוסף וממשיכים מזרחה. לאחר טיפוס כשש מאות מטר דרך יער מדהים בצבעי השלכת, מגיעים לתצפית מטורפת בגובה של כ 880 מטר מעל פני הים. קר מאוד ורוחות חזקות, עניין הבטיחות בסרביה על אחריות המבקר, אומרים לכם או כותבים שיש להיזהר. לדעתם, גדרות למיניהם, פוגעים ביופיו של המקום...ראו הוזהרתם.

אחר הצהריים מגיעים לכפר, שם מתארחים אצל משפחה סרבית בביתם, כשחצי בית הם משכירים לתיירים. לאחר שהילדים סיימו לרוץ אחרי תרנגולי הודו, בגודל של בת יענה, להאכיל חזירים ועופות, המארח לקח אותנו לבית הספר הכפרי, בו לומדים עד כיתה ד' שבעה תלמידים. כן, שבעה. באותה כיתה, עם אותו מורה, כל אחד ברמתו. נכנסנו לבית הספר, כאילו חזרתי לכיתתי בברית המועצות סוף שנות השמונים. בכניסה לבית הספר באר ישנה של 8 מטר עומק, לא מכוסה

.

המארח סיפר לנו על חיי הכפר, שתינו את המשקה אלכוהול המסורתי ראקיה, אותו מכינים בעצמם משזיפים ופירות אחרים. לפני ארוחת ערב שיחקנו במשחקי חברה שהמדריכה הביאה איתה. ארוחת ערב ביתית טעימה להפליא. המטבח הסרבי מאוד מאוד טעים ומשביע, דגש על בשר. אירוח זה הוא אחת החוויות הזכורות בטיול. לילה פה כולל ארוחת בוקר וערב לששה אנשים עלה לנו 360 שח.

יום 8

עוברים למזרח. הנוף משתנה, להבדיל מהמערב אין כאן עדיין שלכת, ירוק אין סוף וחמים יותר. עוברים דרך מנזר ישן Manasija שפעיל גם היום בו גרות 30 נזירות. אולגה מספרת, כי כל אחד יכול לעשות פסק זמן בחיים ולבוא למנזר לכמה זמן שירצה. חינם. נחמד להשתעשע במחשבה זו לאחר השנה האחרונה...

מנהרת הנטיפים. Resava cave.

מרשים מאוד, עניין של ארבעים דקות בערך. בפנים 7 מעלות כל השנה.

Vodopad lysine

מסלול בטבע ומפל. בדרך עוברים דרך בית ישן ונטוש עם טחנת מים ועוד סיפור מצמרר על רוחות ושדים

-Krupajsko vrelo מפל

לפה הגענו כבר בחושך, מקום קטן ויפה נורא ובחושך היה עוד יותר יפה. לא בטיחותי בעליל.

יום 9

עוברים למזרח ונוסעים לאורך נהר הדנובה הגובלת עם רומניה.

גן לאומי דג'רדאפ

טירת Golupac. נכנסנו פנימה, עלינו למגדל, ממש מהמם. המשכנו לאורך הדנובה עד המקום בו היא צרה ביותר 180 מטר. הדרך המפותלת עוברת דרך 21 מנהרות והנוף מושלם!

מוזיאון האדם הקדמון Lepenski vir.

סיפור מרתק על גילוי אוכלוסייה שהתגוררה כאן לפני 8000 שנה והמסתורין סביב אוכלוסייה זו, שלא נמצאה שניה לה בעולם. סרטון של רבץבע שעה, מייצגים של החפצים, שלדים וכלים שנמצאו.

חוזרים לבלגרד.

יום 10

טיסת צהריים הביתה.

...נ.ב

* המדינה ירוקה, עוטים מסיכות במקומות סגורים בחוץ רק המבוגרים.

* לא נדרשת בדיקת קורונה.

* המדינה זולה מאוד מאוד.

* בעניין המדריכה, כמובן שאפשר לטייל לבד, בעיניי, זה הוסיף המון וגם חוסך זמן, ממקד את הטיול ומעשיר אותו בסיפורים והסברים על היסטוריה, תרבות, היכרות עם מאחלים מקומיים.

המדרכה אולגה דוברת רוסית (מוסמכת עם רישיון) טלפון +381605221341.

בנה מארקו מדריך מוסמך גם הוא, דובר אנגלית +381652648926

*קניות לא עשינו, אין לי מושג לגבי מחירי הבגדים.

הימים ארוכים מאוד, חוזרים כל ערב לחדר סביב השעה שמונה ויוצאים למסעדות. בעניין הקושי, נחים בנסיעות. ננוח כבר בסגר


* הטיול היה ספונטני והפתיע בגדול, ממש ממליצה לשקול אותו כיעד.

* אני בטוחה שנחזור לאזור הבלקאן לנדינות השכנות, מקדוניה, בוסניה ועוד.

מקווה, שעזרתי לאלה שמתכוונים הגיע לאזור, נתראה בטיול הבא

הירשמו כדי להתעדכן בעוד טיפים ורעיונות לטיולים

ואם לא תרשמו, אז איך תדעו על איזה עוד מקום אנחנו ממליצים?

מייל
שם
שם משפחה

כאן טיילנו לאחרונה