שייט תעלות בצרפת, חבל אנג'ו

טיול בעונת הקיץ

ימים: 8
טיול משפחתי


יום 1

מתחילים את השבוע השני שלנו בצרפת, כחלק מטיול הבר מצווה שנדחה במשך שנתיים. לאחר שבוע מאוד אינטנסיבי של פריז, דיסני לנד, ורסאי ועוד, ביום השמיני של הטיול מדרימים למעגן ב Chenille Change בו מקבלים את הסירה שלנו. עיירה מדהימה, אם כי רדומה קצת, מתחילים להתרגל לקצב החדש.

מקבלים את הסירה וההדרכה, מצעים, מגבות ויוצאים לדרך.

בשורה התחתונה, כל אחד יכול, זה גם יקר הרבה פחות ממה שזה נשמע, ואם מבשלים בסירה, אז תשלום על הסירה זה כל ההוצאות שיהיו לכם במהלך כל השייט, וקניות בסופר הן זולות משמעותית מאשר בארץ.

זה הנוף שמגיעים אליו

כמה נקודות שיש לדעת לפני שיוצאים ל"הרפתקה" זו: (ייתכן ויהיו שינויים בין חברות ספנות שונות, רושמת לגבי חוויה שלנו).

* הסירה בסגנון של כפר נופש, אין בה כלום מעבר לכלים לאוכל. יש להצטייד בתבלינים, שקיות זבל, חומרי ניקוי, סקוצ'ים לכלים, נייר טואלט. לכפר נופש בהולנד בזמנו הבאנו איתנו, פה קנינו בסופר.

* שילמנו מראש על מצעים.שילמנו במקום על מגבות.

* בחניוני לילה מתחברים לחשמל וממלאים מים כל יום. בחלק מהמעגנים זה עולה 5€.

* ישנה אפשרות לעצור בחניה על הדרך, בלי חשמל ומים. וכך אתם ממש ממש לבד, רק אתם והטבע. עוד לא הגענו לזה, אבל בטוחה שנעשה לפחות אחת כזו.

* אסור לשוט לאחר רדת החשכה.

* ממליצה בחום לא להביא את כל הבית, תסתפקו בטרולי, כך גם המזוודות הענקיות לא תהינה תקועות לכם כל החופשה מול העיניים. 

* תביאו "אלתוש" וקרם הגנה.

* תביאו משחקי חברה , אין זמן יותר טוב לזה.

* עדיין בסימן שאלה, מבחינתי, האם כדאי להזמין חיבור לאינטרנט...עוד לא החלטתי, נחמד הניתוק הזה בנתיים. (של הילדים).

* משלמים בנפרד על ניקיון סופי, או שמנקים לבד. אנחנו שילמנו.

* בדרך כשישנם מעברי גובה המים, ישנם משהו שנקרא lock המטרה שלו להשוות את גובה המים במעברים. בחלק מהלוקים יש מישהו שמעביר את הסירה, ישנם לוקיל שעובדים בלחיצת כפתור וישנם לוקים שיש לפתוח ידנית. לא סיפור. מתרגלים. אפילו נחמד!

* בסיום השייט משלמים על הדלק בהתאם למרחק שעברתם. 

משהו בהתחלה כבר רמז שיהיה טיול מוצלח במיוחד

ההכנות להפלגה לקחו קצת זמן, ויצאנו רק לקראת הערב. אפשר היה להעביר את הלילה במקום, אבל הייתה אמורה להיות שם חתונה.. בטיול מסוג זה פחות רצינו חפלה.

התחלנו בשייט, בהתחלה מלחיץ, בלוק הראשון, הגיעו חמודים מסירה אחרת לעזור, כולם ממש ממש עוזרים!

התחנה הראשונה שלנו Grezz-Nouville. 

בתחנה הזו הגיע שכן מפולין ועזר גם הוא, סיפר עוד מלא דברים, נתן טיפים, ניהל עם בעלי שיחות על קונפליקט אוקראינה רוסיה, ועוד דברים ברומו של עולם. 

ישבנו בערב על הסיפון עם יין, מין הפוגת מתח כזו. פשוט מושלם.

בשעה 23:00 כיבו כל האורות בעיר. לא התעכבנו בעיירה זו. 

יום 2

אמנם המליצו לנו לשוט צפונה בטענה ששם הרבה יותר יפה, שטנו דרומה, כי התחנה הקרובה לחשמל הייתה קרובה יותר בדרום.

בבוקר החלטנו להמשיך לדרום ואז לחזור.

בבוקר היה נעים ולקראת הצהריים התחיל גשם זלעפות, אז שטנו ברצף עד הנקודה הדרומית ביותר, העיר אנייר. האמת קצת התברברנו והמשכנו להדרים, ואז קיבלנו טלפון מהמשרד, שאנחנו מחוץ לתחום ומתקדמים לעמק לואר. אופסי!

חזרנו. בדרך עשינו טורניר של משחקי שולחן.

זו הכניסה ללוק.

Angres

זה היה יום שבת, חששנו שביום ראשון הכל יהיה סגור וביום שני חג כלשהו פה, אז גם יהיה סגור. עגנו במעגן לצד מצודה מטורפת ביופייה.

ירדנו לסיבוב במצודה. הילדים התעקשו בתוקף שלא רוצים להיכנס לתוכה, בטענה שספגו מספיק תרבות בטיול זה (האמת, צודקים).

Chateau d"Angers

ליד המצודה תפסנו רכבת תיירים והצטרפנו בשמחה. הרכבת עברה בכל העיירה תוך הסברים בצרפתית...הסבא החמוד שישב לידי דאג לתרגם לי מיוזמתו, את החלקים החשובים. אנשים ממש ממש מסבירי פנים פה. כפי שהוא הסביר לי, במהלך המהפכה הצרפתית, הרסו המון מבנים וכנסיות עתיקות, כי הכנסייה נקשרה למלוכה, אבל כמה נשארו כמובן, ובעיר זו במיוחד אנחנו מצדנו, הזמנו אותו לישראל והוא אמר שמזמן שוקלים להגיע. 

לאחר סיבוב ברכבת חזרנו לסירה והתפצלנו, אני והילדה הלכנו למכבסה והבנים לסופר. כל זה מרחק הליכה של כמה מטרים. נפגשנו לארוחת ערב בסירה ויצאנו לבית קפה לקינוחים.

כשירד החושך, הדליקו את התאורה במצודה, תקשיבו! אין דברים כאלה!

ערב חג שבועות היום, ייזכר להרבה שנים, כך נראה. 

יום 3

קמנו בעצלתיים בשעה לא הגיונית לחו"ל ויצאנו לפארק.

Terra Botanica

המרחק לשם 3.5 ק"מ, לקחנו אובר. שני אוברים, כי אנחנו חמישה ולא הייתה אופציה להזמין רכב גדול. מדובר בפארק בוטני עם כל מיני מתקנים ממש חמודים לילדים, אבל לילדים קטנים. האמת, טיילו שם גם אנשים בלי ילדים, כי המקום מהמם, מטופח, ירוק עם שולחנות פיקניקים, מסעדות, פינות חמד. ממש מקום נחמד! הקטן שלנו מאוד נהנה, הגדולים זרמו. אנחנו תמיד מדברים איתם על כך, שלכל אחד מאתנו תחומי עניין שונים, כך שכל פעם מישהו אחר ממש יהנה והאחרים פחות ולהפך.

בילינו שם כמה שעות, נכנסנו לסרט עם אפקטים על הגעת הצרפתים לאפריקה, מרתק! תוך כדי הסרט השפריצו מים, שיחקו באורות ואז נפתחה דלת ויצאנו למין פארק כזה המדמה את תנאי האקלים והצמחיה האפריקאים. לרגע הרגשנו בישראל עם החום והלחות וצמחיה שלנו. יצאנו משם מהר ל 18 המעלות של צרפת והרוח הקרירה.

בחזרה הלכנו ברגל. היום יום ראשון, אין איש בחוץ. בדרך קנינו בגטים במאפייה, כי מפלס הבגטים בסירה ירד משמעותית ובשעה 15:30 הפלגנו צפונה.

כעבור ארבע וחצי שעות חזרנו ל Grez Neuville, במעגן זה בילינו גם את הלילה בפעם השניה.

בערב התחיל לרדת גשם, הבעל תכנן לעבוד קצת, אבל האינטרנט לא אפשר זאת, כך שדי מהר ויתר והצטרף אלינו למשחקי שולחן. מפה לשם נגררנו עד 23:00 עם "שם קוד", היה מצחיק בטירוף לא הרגשנו את הזמן עובר.

(למי שלא מכיר את המשחק, ממש ממליצה בחום!)

כשהולכים לישון, השקט פה, זה משהו שלא ניתן לתאר! וגם השמיים, אגב.

יום 4

טיול רגלי בעיר Grez, עיר ציורית ממש, נראית גם עתיקה, נקיה ומטופחת. ניסינו למצוא מאפייה, אבל הכול הכול היה סגור, יש כאן איזה חג היום, אין איש בחוץ. בשלב מסוים התחילו צלצולי פעמוני הכנסייה, דבר שלגמרי הוסיף לאווירה.

חזרנו לסירה ובסביבות אחת המשכנו לשוט צפונה.

עצירה הבאה שלנו ב Chenille-Change. זו, בעצם נקודת ההתחלה שלנו, אבל לא הספקנו לראות אותה מהלחץ של ההתחלה. הייתה שם חנות קטנה פתוחה להשלמת קניות, ניצלנו הזדמנות עם הילדה לעשות סשן צילומים קטן, העיירות האלה כ"כ יפות שאי אפשר שלא! הפסקת צהריים וממשיכים צפונה.

Daon

עגינת לילה. עוד עיירה על הדרך עם אוכלוסייה כ 500 אנשים. מתארגנים על ארוחת ערב בסירה ויוצאים לבית קפה לקינוח ממש בנמל עם מוזיקה נהדרת, מנורות צבעוניות וקינוחים מטורפים בדיוק בגודל המתאים. חוץ מאיתנו עוד מספר סירות כאן. הבעיה במקום, שאין חיבור למים.

טורניר "של קוד" נוסף, אימצנו לשגרת הערב שלנו.

מעגן ב Daon

יום 5

בבוקר הטיול בדאון לא יוצא לפועל בגלל הגשם. ממשיכים לשוט, בדרך באחד הלוקים ממלאים מים. יכול להיות שסתם הלחיצו אותנו, אבל אמרו למלא מים בכל יום.

עצירה הבאה שלנו בעיירת Chateau-Gontier.

יוצאים לסיבוב בעיר, שהיא לא שונה מאחרות. רחובות עם בתים ישנים עם פסי עץ כאלו, אופייניים לצרפת, עוברים במשרד התיירות, מקבלים מפה וממשיכים למרכז העיר. בית קפה קטן, קינוחים, קפה.

נכנסים לחנות יינות ואלכוהול (חשוב בטיול אינטנסיבי עם הילדים, חחח)

חוזרים לסירה ויוצאים עם הבעל לדייט רומנטי במכבסה. שמנו לב, שלרוב זה צמוד לנמל. כביסה, אבקת כביסה ומייבש עולים סביב ה 10€. בטיול הזה הסתפקנו בשלוש פעמים כאלו, וזה במקום לסחוב מזוודות. 

דברים שמגלים כשיוצאים למכבסה.

ממשיכים לשוט, מחליטים לעצור באמצע הדרך, ללא חיבור לחשמל ומים, אך די מהר משנים את ההחלטה, כי קצת חוששים, אין כלום מסביב, לא כפר ולא אנשים, ממשיכים עד הנמל

Port-Rhingeard

ברגע שעוצרים מתחיל גשם זלעפות. אמנם רשום שישנו חיבור לחשמל, החשמל לא עובד. החשש העיקרי למקרר, אבל עבר בשלום, די קריר בחוץ.

יום 6

יום 6.  

שייט לעיר Laval.

כנסיה יפיפייה בניסה לעיר ומצודה. ישנה בעיה עם לוק כניסה לעיר, ככול הנראה בגלל מופע המזרקות. עגנו לצד הדרך והלכנו ברגל למוזאון החלב והגבינות, אך לצערי, היה סגור. מסתבר, ששעות הביקור שרשומים באתר, הם רק בחופש בגדול. ממש התבאסתי, היה נראה לי מקום נחמד מאוד. La cite du lite

קנינו שם גבינות והמשכנו לעיר העתיקה. הבנים סרבו להצטרף, בכיינים, אז הלכתי עם הילדה, החמודה זורמת איתי לגמרי. נכנסנו לחנות ורודה, מגניבה וקיצ'ית ממש ממש, קנינו את הדבר המוזר הזה עם הכדורים, הצטלמנו בכל פינה אפשרית וחזרנו לסירה. 

העיר הזו היא הנקודה הצפונית ביותר במסלול, מפה מתחילים לעשות את דרכינו חזרה. לילה לפני יום המסירה חייבים להגיע למקום ממנו התחלנו ולישון שם. כבר מתחילים להרגיש את הסוף. מבאס! להרמת המורל יוצרת קשר עם ענבל לגבי הצעת מחיר ליעד הבא. לגמרי נכון מה שאומרים על שייט תעלות - זה ממכר!

יום 7

זהו, היום האחרון שלנו. נוסעים לנקודת ההתחלה. בדרך עוצרים במעגן ב Daon, שפספסנו בגלל הגשם, אוכלים ארוחת צהריים במסעדה על המים, אין לנו מושג מה מזמינים (מה כבר יכול להיות רע בעגל ועוף) כל מה שמגיע מאוד טעים ומוגש בצנצנת. מרוצה מעצמי שגידלתי ילדים שמוכנים לטעום דברים חדשים, כשבדיוק הקטן מודיע: "בא לי טונה!" נזכר שיש טונה בסירה. אכלנו קינחנו בגלידות וחזר לאכול טונה בסירה...עשינו סיבוב בעיירה והמשכנו לנקודה הסופית של השייט.

ועוד קצת מהנופים שבדרך.

Chenille Change

בערב מגיעים למקום ממנו התחלנו. הכנו ארוחת עבר ויצאנו לסיבוב אחרון בעיר עם הבעל, הילדים כבר לא רצו לצאת. בדרך גילינו תותי יער, פאב קטן היה פתוח, זהו הערב השני שהצלחנו לתפוס את השקיעה. במשך כל השבוע ערבים היו מעוננים ולא ראינו אותה. 

יום 8

יום אחרון.

בבוקר הגיעו לבדוק את הסירה, שילמנו על הדלק, אמרו שעשינו 36 שעות שייט. חמש ורבע שעות ביום בממוצע.

ממשיכים ליום אחרון בפריז.

זהו יום הולדת של הבכור שלנו.

בדיעבד, הייתי ממליצה אחרי השייט לטוס מיד הביתה. להגיע לפריז אחרי שייט ועוד ברכב פרטי זה שוק!

קצת מהשגרה היומית

זהו. פה מסתיים הטיול שלנו, חוויה נדירה ויוצאת דופן, לא דומה לשום דבר שעשינו עד כה, חוויה משפחתית טובה ומגבשת מאוד. כבר בודקים מול ענבל לגבי היעד הבא.

ממליצה בחום על ענבל, היה שירות מעולה ורציף לאורך כל הדרך, וכל הדרך הכוונה שנתיים וחצי של דחיות. וזו פעם הראשונה בה אנחנו נעזרים בסוכנים ישראלים לצורך הטיולים שלנו.

זהו, מקווה שעזרתי למי שמתכוון להגיע לאזור ונשתמע בטיול הבא

בבלוג תוכלו למצוא את השבוע הראשון שלנו עם מסלול בפריז וסביבתה.

הירשמו כדי להתעדכן בעוד טיפים ורעיונות לטיולים

ואם לא תרשמו, אז איך תדעו על איזה עוד מקום אנחנו ממליצים?

כאן טיילנו לאחרונה